Zpět na výpis článků08.04.2019Nezařazeno

Volejbal v České Lípě

VOLEJBAL V ČESKÉ LÍPĚ

HISTORIE A SOUČASNOST

 

Volejbal patří mezi olympijské sporty, jejichž prestiž v poslední době vzrůstá nejen u nás , ale na celém světě. Přispěla k tomu především radikální změna pravidel, která z volejbalu udělala nesmírně fyzicky, ale především psychicky náročný sport.

Volejbal v České Lípě prožíval v minulých letech své nejúspěšnější období. Muži pod vedením trenéra Konstantina Chocholouše hráli celé 4 roky 1. ligu (nejvyšší neprofesionální soutěž v ČR ). Nyní hrají 2. ligu. V letošní sezoně(2018-19) obsadili 2. místo.

Boom volejbalu v Č. Lípě byl ovlivněn dvěma skutečnostmi. Tou první byl příchod vynikajícího trenéra Jaroslava Linharta koncem 80. let minulého století a tou druhou vznik sportovních tříd se zaměřením na volejbal chlapců na ZŠ Lada-Šluknovská.

Po několika letech se mladí volejbalisté začali prosazovat nejen v krajských , ale i republikových soutěžích.

V roce 1998 a 1999 byli žáci držitelem Českého poháru starších žáků. V roce 1998 vyhráli Český pohár impozantním způsobem, v historii soutěže dosud nevídaným. Pod vedením trenéra-Mgr. Jaroslava Javůrka (bývalého ředitele školy) nejen že vyhráli všechny čtyři turnaje, ale ve všech 28 utkáních s nejlepšími družstvy republiky nenašli ani jednou přemožitele. V následujícím roce opět vyhráli Český pohár a v domácím prostředí získali poprvé v historii titul mistrů republiky. Za tento výjimečný úspěch  byli přijati na radnici panem starostou Skokanem, který jim poděkoval za vzornou reprezentaci města. Tento titul získali opět až po 15 letech v roce 2015. Od roku 1997 jsou pravidelně účastníky mistrovství ČR starších žáků. Získali také titul mistra republiky základních škol.

Žáci dosáhli také cenných úspěchů na mezinárodní scéně. Vyhráli velký turnaj v Holandsku za účasti 56 družstev, byli třetí ve Francii z více než 20 družstev, vyhráli turnaj v Německu atd.

 

Úspěchy samozřejmě nepřišli sami od sebe. Je za nimi nesmírně obtížná a náročná systematická práce na ZŠ Lada. Podíleli se na ni trenéři Zdeněk Klimpera, Jaroslav Javůrek, Jaroslav Linhart, František Nacházel, Radek Častulík, Tomáš Kuchař, Jan Javůrek a učitelé ZŠ.

Ještě větších úspěchů dosáhli mladí volejbalisté v dorosteneckém věku. V sezóně 2001/2002 se stali junioři ( kat. do 20 let ) účastníky nejvyšší a nejprestižnější mládežnické soutěže-extraligy juniorů ( hraje 12 nejlepších týmů v republice ).Tuto prestižní soutěž hráli junioři

3 roky.

 Dvě sezóny byli naši hráči také účastníky nejvyšší soutěže v kategorii kadetů ( do 18 let)-extraligy kadetů.

 

Junioři Lokomotivy Č.Lípa po zásluze dvakrát za sebou zvítězili v anketě Českolipského deníku Bohemia v soutěži „ Nejúspěšnější sportovec Českolipska“ v kategorii kolektiv mládeže.

 

Řada odchovanců Lokomotivy hrála a hraje v prestižních klubech a byla nebo je reprezentanty ČR v mládežnických kategoriích. Za všechny bych jmenoval Davida Steffana – trojnásobného mistra republiky, bývalého  profesionálního hráče Dukly Liberec a dalších i zahraničních týmů nebo Jiřího Bence-reprezentanta České republiky a profesionálního hráče ve Francii (Metropol Volley Nantes Rezé).

Tyto úspěchy jsou výsledkem mnohaleté poctivé práce trenérů a učitelů ze ZŠ Česká Lípa, Šluknovská 2904 –Lada. Od počátku existence školy ( 29 let ) zde pod vedením bývalého ředitele Mgr. Zdeňka Klimpery existovaly sportovní třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Od roku 1999 získala škola díky svým úspěchům statut oficiálních sportovních tříd se zaměřením na volejbal chlapců.

Tolik tedy ve stručnosti k úspěšné historii a teď skokem do přítomnosti.

Muži hrají 2. ligu-v minulé i letošní sezóně obsadili 2. místo (polovina hráčů je odchovanci volejbalové školy Lada).

Junioři hrají 1. ligu -3. místo v minulé sezóně.

Starší žáci-(2.místo v krajském přeboru, 4. místo v Českém poháru a 6. místo na Mistrovství ČR).

V současné době je oddíl Loko Č. Lípa zapojen do projektu ČVS –sportovní střediska mládeže (SpS). Ve spolupráci s ZŠ Lada (Šluknovská) se dostal mezi 15 oddílů v ČR zapojených do projektu.

V oddíle je více než 100 registrovaných aktivních mladých sportovců. Děti začínají sportovat již od 4. třídy. V současnosti má oddíl 6 družstev. O výchovu se starají kvalitní trenéři( Linhart, Javůrek Jaroslav, Javůrek Jan, Lačný, Čáp, Rataj,..), z nichž někteří jsou velice oceňováni i na republikové úrovni.

Oddíl úzce spolupracuje se špičkovým profesionálním oddílem-Duklou Liberec. Řada hráčů Č. Lípy hraje extraligu juniorů za Duklu Liberec a někteří mladí hráči Dukly hrají 2. ligu za muže Č. Lípy.

V současné reprezentaci ČR v kategorii kadetů (do 19 let) působí  odchovanec oddílu-Tomáš   Hendrich a v kategorii juniorů (do 21 let) Jiří Srb a Jan Pavlíček (mistr Evropy do 19 let a vícemistr Evropy do 21 let). V současnosti se připravuje na Mistrovství světa v Bahrajnu. V širším výběru seniorské reprezentace je  další náš odchovanec Jan Galabov (Francie). V současnosti můžeme na televizních obrazovkách sledovat mladíčka Jiřího Srba, který zasahuje do závěrečných bojů o titul Mistra republiky v dresu Dukly Liberec.

Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že mluvíme stále jen o mužské složce. Samozřejmě, že v oddílu existuje také složka ženská. Je však ve stínu té úspěšnější. Na dobrý volejbal obou složek nejsou prostě peníze ani dostatek obětavých trenérů, kteří svou činnost vykonávají více méně zdarma.

Srovnání minulosti se současností hovoří spíše pro minulost. Hlavní příčiny jsou tři.

  1. Menší zájem dětí o sportování (větší pohodlnost, menší ctižádost).
  2. Ekonomická situace
  3. Vysoký věkový průměr trenérů (mladí buďto nejsou nebo nechtějí tuto obtížnou práci zadarmo vykonávat.

Vize budoucnosti volejbalu v Č. Lípě je tedy poněkud mlhavá. Chci však věřit, že všichni, kteří rozhodují o úspěších-učitelé a trenéři, představitelé města Č. Lípa a další udělají vše pro rozvoj tohoto krásného a úspěšného odvětví sportu v Č. Lípě.

Od září 2017 začala fungovat Volejbalová akademie pro nejmenší děti. Děti trénují na 3 vytipovaných školách (ZŠ LADA, ZŠ ŠPIČÁK A ZŠ M.TYRŠE). Do projektu chceme od září 2019  zařadit i další školy (ZŠ SEVER, ZŠ PARTYZÁNSKÁ A ZŠ PÁTOVA).

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem , kteří se podíleli na úspěšné historii volejbalu v Č. Lípě. Je jich tolik, že vyjmenovat je by bylo velmi obtížné. Chci poděkovat především Městu Č. Lípa a jeho představitelům. Bez jejich podpory by mládežnický sport zcela vymizel. Chci tedy věřit v podporu i do budoucnosti. Jsem si totiž vědom, že jediným nepromyšleným zásahem ve jménu úspor se za jediný den ztratí 30 let úporné práce.

Na závěr bych si přál, aby nejen volejbal, ale i ostatní sporty v Č.Lípě dosahovali co nejlepších výsledků, které budou městu dělat dobré jméno v republice i v zahraničí.

 

Mgr. Jaroslav Javůrek-bývalý ředitel ZŠ Lada a šéftrenér mládeže volejbalu TJ Loko Č.Lípa